1 / 23
Svep för fler bilder
Villajoyosa Ref: V525
Renoverad lägenhet 400 meter från stranden i Villajoyosa
Allt om bostaden
Renoveringen omfattar hela bostaden och inkluderar helt nya vatten och elinstallationer.
Ny luftkonditionering samt ett omvänd osmos-filtersystem i köket.
Bostaden har allrum, balkong mot syd, kök, grovkök/förråd tre sovrum och ett badrum. Den säljs omöblerad, vilket ger den nya ägaren friheten att skapa ett hem helt efter egen smak och egna behov.
Våning 3 i byggnaden som är uppförd 1975 och har två ingångar. Den saknar hiss och privat parkering, vilket bidrar till låga gemensamma avgifter.
Föreningsavgiften är 550 € / år. Fastighetsskatten, IBI, är 350 € / år.
En av de största fördelarna är utan tvekan läget. Stranden ligger bara fem minuters promenad bort, med tillhörande strandpromenad och strandbarer,
perfekt för att njuta av Medelhavet året runt.
Bara några minuters promenad ligger ett köpcentrum med mataffärer, restauranger och all tänkbar service.
En mångsidig bostad med stor potential – perfekt som permanentbostad, fritidsbostad eller investering. Området kännetecknas av en stabil efterfrågan.
Kommunikationen är utmärkt, både bilväg, med flyg eller med spårvagn. Spårvagnslinje 1, avgår varje halvtimme från Alicante och närmsta hållplats är 450 meter från bostaden. Spårvagn går vidare härifrån till Benidorm och vidare upp mot Denía som har daglig båtförbindelse med Mallorca, Ibiza och Formentera.
Till Alicante internationella flygplats är det 40 minuters bilresa. Flera golfbanor inom 10 km.
Villajoyosa är den historiska huvudstaden i Marina Baixa, en traditionell fiskeby mycket beundrad av besökare. Hamnen och strandpromenaden har en särskild charm och lyses upp av färgglada husfasader. Staden är känd för sin chokladtillverkning och här finns ett chokladmuseum.
Nära till shopping, fantastiska golfbanor, marina… Njut av fritid och avkoppling, bara 6 km från Benidorm, nöjesparken Terra Mitica och andra intressanta platser som Guadalest, Albir, Altea.
Välkommen till vårt närliggande och trevliga kontor i Villajoyosa. Vi ger er privat visning.
Anmäl intresseHär ligger bostaden
Huset, rum för rum
23 bilder
Området
Villajoyosa
Färgglada husfasader vid vattnet och gammal chokladstad — här ligger vårt kontor.
Allt om VillajoyosaVad kostar det utöver priset?
Alla priser anges i euro.
Observera att säljare ibland gör prisändringar utan att informera oss. Kontakta oss för aktuellt pris. Läs mer om Kostnader vid köp av bostad och Skatteinformation.
Egen jurist som talar ditt språk genom hela köpet — läs om vårt trygghetspaket.
V525 · Villajoyosa
Vi berättar gärna
mer om huset.
Skriv en rad om vad ni undrar, så hör vi av oss. Vi svarar lika gärna på frågor om området och kostnaderna som vi visar hus.
Eller hör av dig direkt
- Adress Avenida del País Valencia 32
- Kontor +34 865 883 801
- Mobil +34 665 639 613
- Mobil +46 708 247 381
- WhatsApp +34 665 639 613
- E-post info@costablancahem.com
- E-post susanne@costablancahem.com
Anmäl intresse
V525 · Villajoyosa
Renoverad lägenhet 400 meter från stranden i Villajoyosa
200.000 €
95 m² · 3 sovrum · 1 badrum